4.08.2022

Deniz Yolu Taşımacılığı Sigortası Nedir?

Denizyolu taşımacılığı, dünya ticaretindeki işlemlerinin önemli bir kısmının sağlandığı taşımacılık türüdür. Denizyolu taşımacılığı sigortası hem sigorta ettirenin hem de mal sahipleri ve yolcuların haklarını güvence altına alır. Sözleşmede belirtilen geminin kalkış anından varış anına kadar, duraklamalar da dahil olmak üzere tüm süreç boyunca yükler sigorta kapsamındadır.

Denizyolu Taşımacılığı Sigortası Ne İşe Yarar?

Ulusal ve uluslararası ticarette lojistik sektörü hayati öneme sahiptir. Hammadde ve ürünlerin taşınmasında en çok tercih edilen yöntem denizyolu taşımacılığıdır. Taşımacılık işlemlerinde hammadde veya ürünler süreç içerisinde çeşitli sebeplerle zarar görebilir. Kısıtlı kaynaklarla mal ve hizmet üreten firmaların tamamının haklarının savunulması, özellikle dünya ticaretinin en büyük taşımacılık hacmine sahip denizyolu taşımacılığında büyük önem taşır. Denizyolu taşımacılığının gelişimi aynı zamanda sigorta sisteminin de gelişmesine olanak tanır.

Denizyolu taşımacılık sigortası; lojistik firmasının taşıyacağı hammadde, ürün veya makine gibi yüklerin, geminin kalkışından varışına kadar olan süreçte hasara veya zarara uğraması durumunda hem firma hem de mal sahibini maddi güvence altına alır. Bu sayede yük ve kargoların taşınması esnasında olumsuz bir durumla karşılaşılırsa, sigorta anlaşmasındaki tarafların maddi zararlarının karşılanması sağlanır.

Denizyolu Taşımacılığında Batı

Müşterilerin ihtiyaçlarına ve taşınacak mal ve yüklerin gereksinimlere uygun denizyolu lojistiği çözümleri sunan Batı, dünya çapında LCL ve FCL tipi deniz lojistiği hizmetleri sunar. MYBATI hizmeti sayesinde, Batı tarafından taşınan yükler gerçek zamanlı olarak takip edilebilir, raporlanabilir ve belgelendirilebilir. Dünyanın her limanına ulaşabilen Batı, müşterilerinin farklı tiplerdeki yüklerinin değişim gösteren paketleme, bağlama, istifleme ve taşıma gibi ihtiyaçlarını karşılar. Esnek çözümleri, deneyimi, ekonomik anlaşma imkanları ve üstün denizyolu taşımacılığı hizmeti yetkinliğiyle Batı, müşteri memnuniyetini her koşulda ön planda tutarak en kaliteli lojistik hizmeti sağlar.