27.12.2023

Yat Taşımacılığının Avantajları


Deneyim ve hassasiyete en çok ihtiyaç duyulan çalışma alanlarından olan yat taşımacılığı, bir çeşit ağır nakliye taşımacılığı olarak tanımlanabilir. Uzun mesafeler arasında yatın nakliye edilmesi gerektiğinde denizyolu veya karayolu kullanılarak, yatın motoru çalıştırılmadan diğer taşıma araçları kullanılarak taşınması; hem ekonomik açıdan hem de güvenlik açısından avantajlı olabilir. Özellikle büyük denizlerin ve okyanusların yat ile geçilmesi tehlikeli ve maliyetli olabilir. 


Yat Taşımacılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler


Tüm lojistik işlemlerinde olduğu gibi yat taşımacılığında da planlama, yükleme, taşıma ve indirme süreçleri büyük bir dikkat ve özenle gerçekleştirilmelidir. Taşıma sürecinde güvenlik ve hız en önemli kavramlardır. Lojistik işlemi gerçekleştirilmeden önce yatın ebatları, taşıma rotası ve taşıma yöntemi doğru şekilde değerlendirilmeli ve profesyonel bir şekilde planlanmalıdır. Bu durum karşılaşılabilecek kötü durum senaryolarına ve potansiyel olumsuzluklara hazırlıklı olmanın yanı sıra yatın hızlı bir şekilde taşınması için de önemlidir. 


Yat taşımacılığı denizyolu veya karayolu kullanılarak yapılabilir. Denizyolu taşımacılığında yatın suya batırılabilen gemilere, karayolu taşımacılığında ise yüksek taşıma kapasitesine sahip tırlara veya çekicilere yüklenmesi mümkündür. Yatın ebatları göz önünde bulundurularak hassas bir şekilde yükleme işlenin gerçekleştirilmesi ve en doğru yöntemlerle taşınması yatın olası bir zarardan korunmasını sağlar. Yatın kendisi kadar içerisindeki eşyaların da korunması için savrulma gibi ihtimallere karşı da hazırlıklı olunmalıdır.


Yat Taşımacılığının Avantajları

Yatın kendi motorunu kullanarak okyanus veya deniz gibi büyük mesafeleri kat etmesi yatın güvenliği, yakıt maliyeti ve motor kullanım ömrü bakımından olumsuzluklara yol açabilir. Bu bağlamda başka taşıma araçları kullanılarak gerçekleştirilen yat taşıma işlemleri daha güvenli ve daha ekonomiktir.


Profesyoneller tarafından planlanan, organize edilen ve gerçekleştirilen taşıma süreci yatın güvenle hedef noktaya ulaşmasına olanak verir.


Akdeniz’in en önemli yat taşımacılığı firmalarından olan Batı, 30 yılı geçen deneyimi ve profesyonel ekibiyle yatların en ekonomik ve en güvenli şekilde hedeflenen lokasyona ulaşmasını sağlar.