27.12.2023

Yat Taşımacılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler


Yat taşımacılık hizmeti, ağır nakliye taşımacılığının en hassas ve en zor nakliye işlemleri arasında sayılabilir. Yat taşımacılığı, özellikle kara vasıtasıyla yapılan nakliye türlerinde uzmanlık ve dikkat gerektiren oldukça önemli bir iştir. Tam olarak bu nedenle yat taşımacılığı hizmetleri kapsamında tekne ve yatlar için özel ekipmanlar temin edilir ve taşımacılığın en güvenli biçimde tamamlanmasına özen gösterilir. Bu ekipmanlar, tüm ağırlıktaki yüklerin taşınmasına olanak sağlayan ve bu gibi hizmetler için özel olarak tasarlanan nakliyat araçlarıdır. 


Yat taşımacılığı, diğer taşımacılık türlerinin aksine en hassas olanıdır ve en özen gösterilmesi gereken türdür. Öncelikle teknelerin nasıl taşınacağına ve sürece karar vermek gereklidir. Teknelerin boy, en ve yükseklik ölçüleri, taşıma kızaklarının olup olmadığı sürecin en dikkat edilmesi gereken noktaları arasındadır. 


Yat taşımacılığının istenilen alana ulaşması için birden farklı nakliye türü tercih edilebilir. Bunlar arasında karayolu taşımacılığı ve güverte kargo da bulunabilir. 


Karayolu Taşımacılığı


Tekne taşımacılığında küçük boyutlu tekneler, kısa mesafeler için özel ya da ticari treylerlerle taşınabilir. Teknelerin büyüklüğü ve gidilecek olan mesafe arttığı zaman, yat ve tekne taşımacılığı bu iş için özel olarak imal edilen gemiler tarafından gerçekleştirilebilir. 


Güverte Kargo Taşımacılığı


Yatların, denizden veya kıyıdan doğrudan yüklenip gemilerle gidilecek olan alana ulaştırılmasına güverte kargo taşımacılığı denilir. Bu nakliye türünde gemi ya da sahil vinçleri kullanılabilir. Tekneler, konteyner gemileri tarafından da taşınabilir. Güverte kargo nakliyeleri, yat güverte yük taşımacılığı hususunda uzman olan brokerler tarafından doğrudan düzenlenmelidir. 


Yat taşımacılığı sürecinde, tüm görevliler ortaya çıkabilecek bütün olumsuzlukları tespit etmeli ve önlemelidirler. Gidilecek olan rotanın, taşınacak olan yatın ihtiyaçları belirlenmeli ve çözümlenmelidir. Her bir yat taşıma operasyonunun çeşitli ihtiyaçları bulunabilir ve bu ihtiyaçlar, özel olarak güvenle çözümlenmelidir.


Yatların güvenilir bir biçimde taşınabilmesi doğru bir biçimde yüklenmesi gereklidir. Ana yelkenlerin taşımaya uygun biçimde indirilmesi ve tekne malzemelerinin güvenliğinin sağlanması en önemli maddelerden biridir. Yat taşımacılığında bu nedenle deneyimli mühendisler ve uzmanlar çalışmalıdır. Ancak bu şekilde tekne taşımacılığı işlemleri güvenilir ve sağlıklı bir biçimde hedef noktaya ulaştırılabilir. 


Yat taşımacılığında Akdeniz bölgesinin en deneyimlisi BATI Innovative Logistics olarak her tip deniz aracının transferini güvenle gerçekleştiriyor, ekibimizde bulunan alanında uzman mühendisler ve gemi kaptanları ile size özel çözümler geliştirirek operasyonun kusursuz bir şekilde hayata geçirilmesi için çalışıyoruz.