27.12.2023

Uluslararası Taşımacılık İşlemlerinde Gemi Kiralama


Lojistik sektöründe en büyük taşıma payına sahip olan denizyolu taşımacılığı; büyük hacimlerdeki yüklerin en uygun ücretlerle taşınmasını sağlar. Büyük miktarlarda yükün nakledilmesi için kullanılan denizyolu taşımacılığı gemi kiralanarak da gerçekleştirilebilir. Gemi kiralama işlemi kısa veya uzun süreli olarak yapılabildiği gibi, kiralama sözleşmesinin şartları da ilgili tarafların özel ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterebilir. 


Gemi Kiralamanın Avantajları


Gemi kiralamanın; gemi satın alma veya lineer-tramp taşımacılık yöntemlerine kıyasla ekonomik ve işlevsel birçok avantajı bulunur. 


Esneklik

Geçici olarak yüksek miktarda taşıma ihtiyacı bulunan şirketlerin gemi kiralaması, uzun süreli taahhütler veya gemi satın alma maliyetlerinden kurtulması anlamına gelebilir. Gemi kiralamak, değişen ihtiyaçları karşılayabilme ve şartlara uyum sağlayabilme fırsatı yaratır.


Maliyet

Yüksek miktarda yükün taşınması işlemlerinde gemi kiralayarak taşımacılık işlemlerine bağlı maliyetlerden veya gemi satın alma maliyetlerinden kaçınılabilir. Özellikle sürekli nakliyat ihtiyacı duymayan şirketler için gemi kiralamak oldukça ekonomik olabilir.


Kapasite

Yüke ve diğer ihtiyaçlara uygun olan bir gemi kiralayarak daha uygun maliyetlerle daha fazla yükün taşınması mümkündür. Özel nakliye ekipmanları ve ihtiyaca uygun gemiler tercih edildiğinde daha büyük miktarlarda yükün tek seferde nakledilmesi sağlanabilir.


Mali Risklerden Korunma

Gemiye sahip olma durumunda ortaya çıkan bakım maliyetleri ve piyasa talebindeki değişiklikler dolayısıyla ortaya çıkabilecek maddi olumsuzluklar, gemi kiralama işlemi sayesinde engellenebilir. Şirketler yüksek miktarda sevkiyat yapmaları gerektiğinde gemi kiralayarak geçici süreliğine gemiyi kullanabilir ve sonrasında ortaya çıkabilecek masraflardan kaçınabilirler.


Düşük Çevresel Etki

Gemi kiralama işlemlerinde daha düşük emisyonlu gemiler tercih etmek ve ihtiyaç haricinde kullanmamak çevreye verilen emisyon gazı etkisini düşürme ve enerji verimliğini sağlama konusunda avantaj sağlar. Bu sayede çevreye çok daha az zarar vererek taşımacılık işlemleri gerçekleştirilebilir.

Sizler de lojistik taşımacılık ve gemi kiralama gibi tüm talepleriniz için BATI Innovative Logistics’e kolaylıkla ulaşabilirsiniz.