27.12.2023

Sıvı Kargolar için Flexitank Taşımacılığının Önemi


Tehlikeli madde sınıfına dahil olmayan dökme sıvıların konteynerler içerisinde nakliyesi için kullanılan flexitanklar, yüklenecek olan maddelerin yoğunluk durumuna göre 16.000 litreden 26.000 litreye kadar kapasite değişikliği gösterebilirler. Flexitank taşımacılık, sıvı kargo taşımacılığının geleneksel yöntemlerine farklı bir alternatif olarak ortaya çıkmış ve zamanla daha sık kullanılmaya başlamıştır. Yağ, şarap, tehlikesiz sıvılar ve kimyasallar gibi sıvıların taşınmasında kullanılabilen flexitanklar, polietilen malzemeden yapılmış, büyük, açılır kapanır kaplar olarak nitelendirilebilir. Bu uygulama tek kullanımlıktır ve taşımacılıktaki elleçleme maliyetini düşürür. Sıvı maddelerin taşınmasında flexitank taşımacılığı birden fazla önemli faktöre sahiptir. 


Bunlar şu şekilde sıralanabilir:  

1. Güvenli Taşımacılık

Flexitanklar, içerisinde ne olduğu fark etmeksizin sıvıların taşınmasının emniyetli olması için tasarlanmıştır. Delinmelere, yırtılmalara ve diğer hasar türlerine karşı dayanıklı yüksek kaliteli polietilen malzemeden yapılmıştır. Tüm bunların yanında flexitanklar, sıkı güvenlik standartlarını karşılamak için test edilmiş ve onaylanmış ürünlerdir. Bu durum içerisindeki sıvı maddelerin taşınma zorluklarına dayanabilmelerini sağlar.


2. Uygun Maliyet

Büyük miktarlarda sıvı kargo göndermenin uygun ve güvenli bir diğer yolu flexitanklardır. Flexitank taşımacılığı biçiminde pahalı varillere, ara hacimli konteynerlere (IBC'ler) ve diğer paketleme türlerine ihtiyaç duyulmaz. Bu durum da taşımacılığın genel nakliye maliyetlerinin ortadan kalkmasını sağlar.

 

3. Elverişli Kullanım

Dünya genelindeki müşterilerle çekinmeden alım ve satım yapılabilir ve gelişmekte olan tüm pazarlarla iş birliğinde bulunulabilir. Çünkü mevcut yükleme yapılabilecek birçok lokasyon bulunur. Flexitanklar lojistik operasyonlarda büyük ölçüde kolaylık sağlar ve ayrıca geçici depolama alanı olarak kullanılabilirler. 


4. Yüksek Kapasite

Artırılmış kapasiteleri sayesinde diğer nakliye yöntemlerine kıyasla çok daha avantajlı olan flexitanklar, yalnızca tek bir yolculukta daha fazla kargonun ulaştırılmasını sağladığı için hem nakliye maliyetlerini hem de karbon emisyonlarını azaltmakta etkilidir. 


5. Verimlilikte Artış

Flexitank taşımacılık yönteminde ürünlerin boşaltılması ve yüklenmesi de diğer taşımacılık türlerine göre oldukça kolay ve hızlı gerçekleştirilir. Bu durum zaman ve işçilik açısından avantaj kazandırır. Flexitanklar sıvı nakliyesinde çok yönlü bir seçenek oldukları için demiryolu, karayolu ya da deniz yoluyla taşınabilirler. 


6. Çevre Dostu ve Geri Dönüşüme Uygun

Geliştirilen flexitank taşımacılığı sayesinde sıvı kargo taşımacılığının çevreye olan olumsuz etkilerininazaltılması hedeflenmektedir. Ambalaj atığı miktarını azaltması ve kullanım sonrasında geri dönüşüme uygun olması sebebiyle çevre dostu bir kullanım sunarlar. 


BATI Innovative Group olarak bizler, tüm flexitank taşımacılık hizmetlerini en güvenli ve en hızlı biçimde gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Tüm taşımacılık hizmetlerimizde çevreyi ve gelecek nesilleri önemseyerek adımlar atıyoruz. Flexitank taşımacılık yöntemi hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak isterseniz, web sitemizi ziyaret edebilir ve de iletişim bilgileri bölümünden bizlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz!