27.12.2023

Havayolu Taşımacılığında Kargo Güvenliği


Havayolu kargo taşımacılığı; hız ve verimlilik gibi avantajları sayesinde gün geçtikçe daha çok tercih edilen bir lojistik yöntemidir. En hızlı ve güvenli taşımacılık yöntemlerinden olan havayolu taşımacılığı, hasar ve hırsızlık gibi olumsuzluklara karşın birçok güvenlik önlemine ve prosedüre sahiptir.


Zamanında ve güvenli şekilde taşımacılık işlemlerinin gerçekleştirilmesi için işletmelerle stratejik ortaklıklar gerçekleştiren taşımacılık firmaları; proje bazlı çalışarak taşıma sürecinde ve yük takibinde çeşitli hizmetler sunar.


Havayolu Taşımacılığının Olmazsa Olmazları


Havayolu taşımacılığında uçağın, kargonun, yolcuların ve çalışanların güvenliği en önemli konudur. Hırsızlık, hasar, kaçakçılık veya terörizm gibi tehlikelerin önüne geçilmesi için çeşitli tedbirler ve güvenlik önlemleri bulunur. Kargo ve yük güvenliği; tedarik zincirinin bütünlüğünün korunması; yüklerin zamanında ve olması gerektiği gibi hedefine ulaşması için büyük öneme sahiptir.


Doğru strateji ve planlama çalışmaları gerçekleştirmek; hava durumu, potansiyel rotalar, tehdit unsurları, kargo ebatları ve özellikleri gibi bilgiler doğrultusunda bir yol haritası oluşturmayı ve organizasyon sürecinde en düşük düzeyde olumsuzlukla çalışmaları gerçekleştirmeyi sağlar. Doğru planlama sayesinde hızlı ve güvenli şekilde taşımacılık işlemlerinin gerçekleştirilmesi mümkündür.


Kargo Takip Sistemleri ve Modern Teknoloji


Kargoların taşınma sürecinde gerçek zamanlı olarak takip edilmesi, raporlandırılması ve belgelendirilmesi için kullanılan çeşitli işletim ve müşteri ilişkileri yönetim sistemleri; taşımacılık şirketlerinin yük konum bilgilerini müşterileri ile paylaşmasını sağlar. Bu sayede taşıma sürecinde bile kargonun güvenliği ile ilgili müşterilerin bilgilendirilmesi mümkündür.


MYBATI ve Batı Innovative Logistics


Lojistik ve taşımacılık faaliyetleri için özel olarak tasarlanan MYBATI; müşterilerinin yük konum bilgilerine, hesap ekstrelerine, yük istatistiklerine ve raporlara ulaşmasını sağlar. Yük konum bilgileri; uçak ve gemilerin GPS verilerine bağlı olarak 5 dakikada bir güncellenir. Çağa uygun yöntem ve teknolojilerin taşımacılık operasyonlarında kullanılması hem güvenliği en üst düzeye çıkarır hem de müşteri memnuniyetinin sağlanmasına yardımcı olur.


Batı Innovative Logistics; dünya çapında geniş erişim ağı ve çağın gerekliliklerine uygun çalışma sistemleri sayesinde her türlü yükün en hızlı ve güvenli şekilde taşınmasını sağlar.