27.12.2023

Havayolu Taşımacılığı Tarihçesi


Günümüz teknolojik gelişmelerinde yaşanan hızlı gelişmelerle birlikte kullanımına sıklıkla ihtiyaç duyulan havayolu taşımacılığının tarihi, 100 yıl öncesine dayanmaktadır. İlk olarak bakıldığında 1919 yılında Fransa’da yapılan uçak seferleriyle havayolu taşımacılığı tarihi başlamıştır. Özellikle 1.Dünya Savaşı sonrasında hızla gelişme gösteren ve savaşlarda üstünlük sağlayan bu uçaklar; yük ve yolcu taşımak amacıyla sıklıkla tercih edilmiştir. 


Havayolu taşımacılığı güvenli ve hızlı bir ulaşım yöntemi olarak tanımlanabilir ve uzak mesafelerin kısa bir süre içerisinde aşılmasını sağlar. Birçok alanda fayda sunan havayolu taşımacılığının ilerlemesinde önemli olan birçok farklı etken bulunur. Özellikle uluslararası ticaret ve turizm faaliyetlerinin önem kazanmasıyla uçaklara ve havayolu taşımacılığına duyulan ihtiyaç zamanla daha da çok artmıştır.  


Havayolu vasıtasıyla yük taşımacılığı 1990’lı yıllara gelindiğinde daha çok kullanılmaya başlamıştır. Bu taşımacılık türünün küresel ekonomiye bağlı olarak gelişmesi ve ticari ağların yaygınlaşmasıyla taşımacılık sektörüne yepyeni bir boyut kazandırılmıştır. Günümüzde birçok ülke, havayolu taşımacılığında sağladığı büyük gelişmeler sayesinde yüksek gelirler elde etmektedir. Ülkelerin havayolu taşımacılığında yaşanan olumlu gelişmeler, ülke ekonomisine aynı oranda fazla şekilde katkı sağlayabilirler. 


Havayolu Taşımacılığının Önemi


Havayolu taşımacılığı, birçok farklı sektörde kişilere ve kurumlarda fayda sağlar. Bunlardan ilki; özellikle konforlu ve kaliteli bir hizmet sunulmasıdır. Günümüzde uzun mesafe yük taşımacılıklarının çoğu, havayolu taşımacılığıyla gerçekleştirilmektedir. Özellikle hızın gerekli olduğu yüksek kaliteli, pahalı ve çabuk bozulabilen kargo türleri için uygun olan bu taşımacılık yönteminde küçük yükler de taşınabilir. Genellikle diğer ulaşım yöntemleriyle erişilemeyecek kadar etkili alanlara sahiptir. Havayolu taşımacılığı bu özelliği sebebiyle firmalar ve kişiler için tam bir hareket özgürlüğü sunar ve potansiyel olarak düşünüldüğünde esnek rota hakimiyeti ve hizmet sağlanmasına yardımcı olur. 


Denizyolu yük taşımacılığında da olduğu gibi havayolu taşımacılığı, özellikle küçük ülkeler bağlamında ve uluslararası ticarette önemli bir rol oynar. Tüm dünya genelinde ülkeler arası etkileşimde önemli bir rol oynayan havayolu taşımacılığı, teknolojik gelişmeler ve geniş gövdeli uçakların üretimiyle birlikte her geçen gün daha da iyiye yol almaktadır. 


Bizler, BATI Innovavite Logistics olarak dünyanın önde gelen havayolu şirketleri arasında geniş rezervasyon imkanlarıyla güvenli ve üst düzey havayolu kargo hizmeti sunmaktayız. Sizler de zaman ve fiyat konusundaki taleplerinize detaylı çözümler üretebilmemiz için bizlere her zaman ulaşabilirsiniz.