7.12.2022

Denizyolu taşımacılığı, büyük miktarlarda yükün düşük maliyetlerle kıtalar arası mesafede taşınmasına olanak verir. Dünya ticaretinin %90’ına yakın bir oranda denizyolu kargo taşımacılığı kullanılarak gerçekleştirilmesinin sebebi birim taşıma maliyetinin diğer taşımacılık yöntemlerine göre çok daha düşük olmasıdır.


Gemi Kiralamanın Faydaları

Gemiler; diğer taşıma yöntemlerine kıyasla daha az yakıt tüketerek, daha fazla yükü, daha uzağa taşıyabildikleri için birim taşıma maliyetlerinin düşük olmasının yanı sıra gereksiz yakıt tüketiminin önüne geçerek doğaya daha az zarar verilmesine de olanak tanırlar.


Denizyolu taşımacılığında yük veya kargonun miktarı, boyutları ve ebatları büyüdükçe göndericilerin duydukları taşıma kapasitesi ihtiyaçları da büyür. Bu durum gemi kiralama seçeneğinin avantajlarını ön plana çıkarır. Büyük miktarda yükün hedef noktaya ulaşması sürecini kiralanmış bir gemiyle gerçekleştirmek hem yolculuk sürecinin yalnızca göndericinin kargosuna göre planlanmasını hem de daha geniş alanlarda daha fazla yükün taşınabilmesini sağlar.


Tahıl, maden, demir çelik ürünleri, inşaat malzemeleri, ağır sanayi malzemeleri ve proje yükler gibi kargoların veya farklı ebatlardaki yat ve teknelerin taşınması süreçlerinde gemi kiralamak hem yükün güvenliği hem de taşıma sürecinin kolaylığı açısından faydalıdır.


Gemi Kiralama Süreçleri

Gemi kiralama süreci; şartlara ve koşullara göre değişiklik gösterebilen çeşitli sözleşmelerin, ‘’broker’’ adı verilen aracılar vasıtasıyla hazırlanmasıyla başlar. Piyasaya hakimiyetleri dolayısıyla tarafların anlaşmasında yardımcı olan brokerler, gemilerin kiralama işlemleri ve buna bağlı ticari operasyonlarda görev alır.


Herhangi bir acenteye veya vekalete bağlı olmayan brokerler, gemi kiralama işlemlerinde tarafların hızlı ve sorunsuz bir şekilde anlaşmaya varmasını ve sözleşmenin işleme girmesini sağlar. Brokerler bir şirket için çalışıyor olabilir veya tarafların talebi doğrultusunda dışarıdan destek amaçlı olarak da talep edilebilir.


BATI Lojistik

Gemi kiralama ve proje kargo taşımacılığı süreçlerinde yüklerin en düşük maliyetlerle, en güvenli şekilde hedef noktaya ulaştırılması için profesyonel ve deneyimli armatörlerle iş birliği yapan BATI, müşterileri için en doğru firmalarla ilişki kurarak gemi kiralama ve brokerlik süreçlerinde de hizmet verir.