27.12.2023

Flexitank Taşımacılığı Nedir?


Flexitank taşımacılığı, standart konteynerların sıvı ve akışkan yüklerin taşınmasında kullanılmasını sağlayan esnek ve dayanıklı lojistik malzemesi olan flexitankları kullanan taşımacılık yöntemidir. Amerika Birleşik Devletleri ordusu tarafından su ve motorin taşımak amacıyla üretilen flexitank, günümüzde her türlü dökme sıvı yükün standart konteynerlar aracılığıyla taşınmasını sağlar. 


Flexitank Nedir?


Sıvı ve akışkan yüklerin taşınmasında önemli bir rol alan flexitank iç yüzeyi esnek polietilen katmanlardan, dış yüzeyi ise polipropilen kumaştan oluşan bir taşımacılık malzemesidir. Sıvı ve akışkan yüklerin taşınma süreçlerinin daha ucuz ve daha güvenli hale getirmesi sayesinde sıkça tercih edilen flexitank, özellikle bitkisel yağ veya içecekler gibi tehlikesiz sıvı malzemelerin taşınmasında kullanılır. 


Tek kullanımlık olan flexitanklar temizlenme ihtiyacını ortadan kaldırır. Yüksek yük kapasitesi, hızlı doldurma imkanı ve düşük kullanım maliyetine sahip olan flexitanklar, tehlikesiz sıvı malzemelerin taşınmasında en çok tercih edilen malzemelerdendir. 


Flexitank Taşımacılığının Avantajları


Flexitanklar depolama veya taşıma amacıyla sıvı yüklerin muhafaza edilmesini sağlar. Flexitank taşımacılığı sıvı yüklerin kolayca doldurulabilme ve boşaltılabilmesini sağlayan motor veya pompalar kullanılarak gerçekleştirilir. Tehlikesiz sıvı ve akışkan yüklerin taşınmasında düşük maliyet oluşturan flexitanklar tek kullanımlıktır. Dolayısıyla yüke özel olarak kullanılan bu malzeme güvenlidir ve temizlik ihtiyacı oluşturmaz. 


Kolayca depolanabilen flexitank ambalajlar ihtiyaç duyulduklarında kullanılmak üzere saklanırlar. Bu sayede gereksinim oluştuğunda kısa süre içerisinde flexitanklara ulaşılabilir. Dünyanın dört bir yanında sıkça tercih edilen flexitank taşımacılığı, birçok limanda motorlar ve pompalar kullanılarak gerçekleştirilir. Özellikle geçici depolama ve taşımacılık işlemlerinde sıkça tercih edilen flexitanklar geri dönüştürülerek tekrar kullanılabilirler. 


Hızlı kurulumu bulunan flexitanklar, sıvı ve akışkan yüklerin standart konteynerlarda taşınmasını sağlayarak maliyetleri düşürür ve güvenli bir taşımacılık ve depolama süreci sağlar. 24.000 litrelik bir hacme sahip olan flexitanklar -20 ila +80 santigrat dereceler aralığında kullanılabilir. Kurulum ve kullanım süreçleri oldukça kolay olan flexitanklar, sıvı ve akışkanların taşınmasında maliyetleri düşürür ve güvenli bir taşıma süreci sağlar.