27.12.2023

Bozulabilir Ürün Taşımacılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler


Lojistik, gelişen teknolojiyle birlikte her gün ticaret ağını büyüterek ilerleyen sektörler arasında en başta yer alıyor. Akla gelebilecek her türlü ürünün alıcıya uygun bir biçimde teslimini sağlayan lojistik firmaları, tüm bunlarla birlikte ürünlere uygun nitelikte birbirinden farklı gönderim yolları da geliştirmiştir. Bu gönderim şekillerinden biri de bozulabilir kargo taşımacılığıdır. Bozulabilir kargo taşımacılığı, farklı özellikteki önemli ürünlerin taşımacılığının en doğru biçimde yapılabilmesi ve malzemelerin bozulmaması amacıyla geliştirilen bir yöntemdir. 


Bozulabilir kargo taşımasında malzemelerin saklama koşullarına uygun nitelikteki nem ve sıcak artışlarının korunması oldukça önem taşır. Gıda taşımacılığında bu ürünlerin niteliğinin bozulmaması amacıyla doğru şekilde paketlenmesi ve hassaslıklarına göre detaylı bir işçilikten geçirilmesi gerekmektedir.


Bozulabilir kargo taşımacılığında yer alabilecek ürünler şu şekilde sıralanabilir:

o Taze et ve ürünleri

o Süt ürünleri

o Sebze ve meyveler

o Canlı çiçek ve bitkiler

o Yumurta

o Dondurulmuş et ve et ürünleri

o Dondurulmuş ya da taze balık


Bozulabilir nitelikteki bu ürünler, ısı hataları ya da taşımacılıkta yaşanan gecikmeler sonucunda çürüyebilirler. Bu nedenle “çok önemli kargo” olarak adlandırılırlar. Oluşabilecek ufak bir hata, satıcıların ciddi zarara uğramasına sebep olabilir. Bu nedenle bozulabilir kargo taşımacılığı oldukça dikkat gerektiren, detaylı bir iştir. 


Gıda Taşımacılığında Önemli Faktörler


“Perishable Lojistik” olarak da adlandırılan bozulabilir gıda taşımacılığı gerçekleştirilirken ürünlerin taşınma şekli, konteyner tipi, sıcaklık ayarları ve malzemelerin taze kalması için gerçekleştirilecek taşıma süresi gibi bazı önemli faktörler göz önünde bulundurulmaktadır. Taşıma biçimi ya da konteyner tipinde sorun yaşanan malzemelerde bozulmalar görülebilir. Tüm bunlarla birlikte gıdaların niteliğinin bozulmaması için de hava zincirini bozmamak adına uygun soğutma koşullarını sağlayan konteynerlere yüklenmesi gerekir. 


Yaşanabilecek olumsuz durumlarla karşı karşıya gelmemek amacıyla tercih edilecek olan lojistik firmaya ürünle ilgili eksiksiz biçimde bilgi verilmeli, kargonun çıkış ve varış noktalarıyla ilgili detaylı bir biçimde plan hazırlanmalıdır. 


Sizler de ürünlerinizin için en güvenli, en hızlı ve en doğru biçimde taşımacılık hizmetinden yararlanmak isterseniz, ilk günden bu yana kaliteden ödün vermeyen ve hizmet anlayışıyla fark yaratan BATI Innovative Logistics ile iletişim kurabilirsiniz!