7.12.2022

Ticari yaşamda bir yerden bir yere aktarılması gereken hassas ürünler, uygun standartlar sağlanamadığı durumlarda çevresel faktörler sebebiyle kolaylıkla kalitesini ve canlılıklarını yitirebilir, bozulabilirler. Bu nedenle de bozulabilir hassas ürünler, özel ve özenli bir biçimde muhafaza edilmeli, taşınmalıdırlar. Genellikle bozulabilir nitelikteki ürünler, gerekli planlamalar uygulanarak ulaştırılabilecek en hızlı biçimde taşınmaktadır.

Bu noktada BATI Innovative Logistics olarak bizler, müşterilerimizin her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla günden güne gelişen teknolojik gelişmeleri takip ediyor ve kaliteli bir hizmet sunmak için çalışıyoruz. Bozulabilir gıda taşımacılığında BATI, müşterilerine kargolarıyla ilgili olarak çok geniş bir ürün yelpazesi sunarak taşıma olasılığı sağlamaktadır.

Bozulabilir ürün taşımacılığı sınıfına giren ürünler şu şekilde sıralanabilir:

o  Sebze ve meyveler

o  Süt ve süt ürünleri

o  Taze balık

o  Dondurulmuş balık

o  Taze et ve et ürünleri

o  Dondurulmuş et ve et ürünleri

o  Canlı çiçekler ve diğer bitkiler

o  Yumurta

Bozulabilir özellikteki gıda malzemeleri ve bitkiler, ortam değişiklikleri ya da yaşanan gecikmeler sebebiyle çürüyebilecek gönderilerdir. Bu noktada “Çok Önemli Kargo” olarak işlem görmeli ve en hızlı biçimde taşımacılıkları gerçekleştirilmelidir. Oluşabilecek en ufak olumsuz koşullarda ürünler büyük zarara uğrayabilir ve bu durum da satıcılar için geri dönülmez sorunlara sebep olabilir.

Bozulabilir Kargo Nasıl Taşınır?

Perishable lojistik olarak da adlandırılan çabuk bozulan kargolar, özellikle havayolu aracılığıyla yapılan taşıma türlerinde oldukça önemli bir yer tutar. Taşınma esnasında ürünlerin herhangi bir bozulmaya uğramaması için kusursuz şekilde paketlenmesi sürecin en kritik etkenidir.

Bozulabilir kargo taşımacılığında önemli olan bir diğer etken ise ürünleri elleçleyecek personellerin ürünler hakkında bilgi sahibi ve donanımlı olmasıdır.

Bozulabilir kargoların taşınma süreçlerinde paketlenmesi esnasında kaliteli ambalajların kullanılması da oldukça önemli bir yer tutar. Kalitesiz ürünlerle paketlenen kargolar ezilebilir ve şekillerinde bozulmalar meydana gelebilir. Taşımacılığı yapılacak ürünler sıvı ürünlerse, su geçirmeyen ambalajlar tarafından dikkatlice paketlenmeli ve koruma altına alınmalıdır.

Taşıma esnasında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da özel ısı gerektiren bozulabilir malzemelerin saklama koşullarıdır. Bu nitelikteki ürünler için derece bilgileri mutlaka gereklidir. Saklama koşullarına göre sınıflandırılan bu ürünler için çeşitli soğutucular kullanılabilir.