6.11.2017

2017'de değerini 11 kat artıran Bitcoin'in en tehlikeli 5 rakibi

Yılbaşından bu güne kadar değerini yaklaşık 11 kat artıran dijital para birimi Bitcoin geçtiğimiz pazar günü 11 bin 800 dolara çıkarak rekor tazeledi. 2017 yılındaki durdurulamayan yükselişi nedeniyle dikkat çeken Bitcoin kimi ekonomistler tarafından 'balon'a benzetiliyor kimilerine göre ise yıl bitmeden 40 bin doları bulacağı söyleniyor. Bitcoin değerini artırırken dijital para piyasasında rakipleri de var. BBC Türkçe'nin Business Insider'e dayandırdığı habere göre Bitcoin'in piyasa değeri 5 milyar doların üzerinde olan 5 rakibi var. İşte Bitcoin'in en tehlikeli rakipleri;

Ethereum

 Bitcoin gibi blok zincir (blockchain) teknolojisi ile geliştirilen Ethereum, 2014 yılında dijital para biriminin daha da merkeziyetçilikten uzaklaştırılması için Vitalik Buterin tarafından yaratıldı. Etherum açık bir merkezi olmayan yazılım platformu, para transferi ücretlerini ödemek ve bu işlemleri gerçekleştirmek için kullanılıyor. 45,5 milyar dolar piyasa değeri olan Ethereum 459 dolar civarından işlem görüyor.

Ripple

 Daha önce Bitcoin geliştiricileri tarafından 2012 yılında California'da kullanıma açılan Ripple, New York Times'ın alıntıladığı bazı uzmanlara göre bitcoinin en olası halefi. Birçok banka tarafından daha şimdiden ödeme ve para gönderme sistemi olarak kullanılıyor.
Bitcoin'in aksine Ripple, herhangi bir para biriminin transfer edilebildiği ya da ticaretinin yapılabildiği bir sistem. 9,82 milyar dolar piyasa değeri olan Ripple, 0,25 dolardan işlem görüyor.

IOTA

  IOTA, kalabalık dijital para birimi sahasının yeni oyuncusu. Blok zincir ağına dayanmayan IOTA, Tangle adını taşıyan alternatif bir dağıtımcı hesap sistemine dayanıyor. Microsoft, Fujitsu ve diğer başka şirketlerle işbirliği yapan bu yeni dijital para birimi, 'nesnelerin interneti' alanında kendini ilk piyasa alanı olarak tanımlıyor.
6,75 milyar dolar piyasa değeri olan IOTA, 2,43 dolardan işlem görüyor.

Dash

  Dash bu isme kavuşmadan önce Ocak 2014'te XCoin (XCO), ardından Darkcoin, en son olarak da 'dijital para'dan (digital coin) esinlenerek Dash ismiyle piyasaya çıktı.
Dash, rakiplerinden gizliliğe önem vermesi ve para transferlerini anonimleştirmesiyle ayrılıyor.

Litecoin

  Bir Google çalışanının eseri olan Litecoin, bitcoinin altın rengine nazaran gümüş olarak betimleniyor. Bunun sebebi daha daha ucuz ve daha erişilebilir bir seçenek olması.
2011 yılında bitcoinden daha hızlı işlem gerçekleştiren bir sistem ile kuruldu.
5,47 milyar dolar piyasa değeri olan Litecoin, 101 dolardan işlem görüyor.

Latest Tweets